Osmani: Po mundohemi që të bëjmë një proces gjithëpërfshirës

  • January 11, 2019 11:00
  • Lajme

Bisedimet dhe janë në rrjedhë. Po përpiqemi të bëjmë një proces gjithëpërfshirës, jam optimist, tha sot zv. kryeministri për Çështjet Evropiane, Bujar Osmani, duke komentuar kërkesat e Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese, për të cilat faza përfundimtare duhet të vazhdojë me debatin në Kuvend, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ky proces, theksoi Osmani, është i pakthyeshëm dhe unë nuk besoj se do të ndryshojë dinamika e zbatimit të saj.

“Ne po përpiqemi ta bëjmë atë sa më gjithëpërfshirës dhe më mbipartiake”, tha Osmani, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në konferencën për shtyp mbi fillimin e ndërtimit të autostradës Shkup-Bllacë.

Ai sqaroi edhe deklaratën e tij të fundit, ku tha se kishte thënë se kishte dyshime se në vetë procesin kishte një dorë të fshehtë që po përpiqej ta thyejë atë.

“Ne këtë e shohim në forma të ndryshme në tre muajt e fundit, por fuqia e vullnetit të qytetarëve për të zgjidhur këtë proces është aq e madhe dhe unë nuk besoj se mund të kthehet prapa. Jam optimist se në ditët në vijim ky proces do të zgjidhet. Shpresoj se do të zgjidhet edhe sot”, tha Osmani./Telegrafi/

Loading...