Jon Snow vret Daenerys Targaryen, Jaime Lannister motrën Cercei, teoritë e fansave për Game of Thrones

  • February 20, 2019 17:31
  • Kulturë

Me hendekun e madh në mes të sezonit shtatë dhe tetë të Game of Thrones, fansat kanë kaluar pjesën më të mirë të këtyre dy viteve duke dhënë teori të ndryshme për fundin e kësaj serie që do të jetë këtë vit.

Teoritë kanë lulëzuar shumë sidomos javëve të fundit kur premiera e episodit të parë vetëm sa po afrohet.

Parashikimet e fundit tregojnë që Jon Snoë dhe Jaime Lannister do të vendosin që ti vrasin ato që për ta deri në këtë moment ishin më të afërtat dhe më të dashurat.

Fansat besojnë që Jon (Kit Harrington) do ta vret tezën e tij Daenerys Targaryen [Emilia Clarke], përderisa Jaime [Nikolaj Coster-Waldau] do ta eliminojë motrën që është edhe e dashura e tij Cersei [Lena Headey].

Teoritë nuk janë edhe aq të vështira për shkak të kthesave të mëdha që ndodhin në serial, pasi që më parë ka pasur karaktere që kanë përfunduar në gjak në fund të sezonit, si dhe marrëdhënieve incestuale me njëri-tjetrin.

Derisa romanca e Jaime dhe Ceseri është e shfaqur gjatë gjithë serialit, Jon dhe Deanerys bëjnë seksi në fund të sezonit të shtatë, edhe pse ata nuk e dinë që janë tezak me njëri tjetrin.

Fansat mendojnë se kjo do të dërgojë të një shtatzëni që do ta bëj Jonin ta vret tezen e tij dhe fëmijën që e ka me të.

Arsye tjetër që Jon duhet ta bëj këtë është që ta krijojë një shpat magjike për ta mposhtur Kalorësin e natës dhe ushtrinë e tij të Kalorëzve të bardh, të pavdekshëm, duke vrarë Nënën e Dragonëve.

Kjo teori vjen na një profeci e mëparshme nga murgesha e kuq, Melisandre  [Carice van Houten] e cila pretendonte se Jon është legjenda e “Princi të premtuar”, apo “Luftëtari i Dritës” i cili është shpëtuar na Zoti i Dritës, transmeton GazetaExpress.

Profecia thotë se personi që ka lindur në mes “kripës dhe tymit” do të arrin të krijojë një shpatë nga zjarri që do e fiton betejën e madh.

Kjo thuhet se ka ndodhur mes Azor Ahai dhe gruas së tij Nissa Nissain, sipas librit Game Of Thrones.

Por, nëse Jon zgjedh për ta ther Daenerys, ajo mund të vdes: në vend të kësaj ajo do të shndërrohet në një Kalorëse të Bardhë.

Fansat besojnë se kjo do të jetë arsyeja pse ata do të jetojnë së bashku-duke udhëhequr Ëesterosin një mbret dhe një mbretëreshë e pavdekshme.

Vrasje e Cerseit nga Jaime ka bërë që parashikuesit të shohin si burim material romanin e George R R Martin, Game of Thrones.

Karateri Maggy the Frog-shtriga e malit-parashikon që Cersei do të mbytej nga një mbret, pjesë që gjenden në kapitullin “A Feast For Croës” (Një festë për korbat).

Një teori thotë se Jon do të duhet ta pasqyrojë se si është kjo shpatë origjinale-e të cilën duhet ta provojë duke shpuar zemrën e një gruaje.

“Kur lotët rrjedhin si lumë, valonqar (vëllai i vogël) do ta ngulfat fytin tuaj të bardh që t’ua merr shpirtin, thotë ajo, para se ta mallkojë Cersei.

Parashikimet e fundit kanë ardhur të ideja që është Jaime “vëllai” që vret motrën e vet, edhe pse më parë ishte menduar se këtë do ta bënte vëllai tjetër Tyrion (Peter Dinklage].

Kur Ed Sheeran ishte paraqitur në sezonin e 7 të serialit, ai këndon një këngë që e aludon këtë skenë.

Këndimi i këngës “Hands Of Gold” (Doreza e arit), këngëtari këndon vargje për “turpin dhe lumturinë”-për të cilën gjë fansat besojnë se është Jaime dhe Cersie pasi që ai është vëllai dhe i dashuri i saj. /GazetaExpress/

Loading...