Prodhuesi kinez e kopjon turpshëm BMW X4, për dizajnin e SUV-it të ri (Foto)

  • January 18, 2019 19:30
  • Auto

Geely është prodhuesi kinez, që turpshëm e ka kopjuar BMW X4

Në fillim të muajit, prodhuesi kinez Geely ka bërë të ditur se do ta lansojë makinën e parë SUV, me emrin e koduar FY11, transmeton Telegrafi.

Para se të prezantohet zyrtarisht, kanë rrjedhur pamjet e kësaj makine, që ka pamje shumë të njohur dhe të frikshme të në njëjtën kohë.

Siç shihet, Geely jo vetëm se është inspiruar prej BMW X4, për SUV-in e ri, por ka e ka kopjuar turpshëm çdo element të kësaj makine.

Silueta, pjesa e përparme dhe e prapme, janë të ngjashme me X4, vetëm se të realizuara ë mënyrën më të dobët.

Në anën tjetër, që të dy palë dritat ngjajnë me ato të makinave të Audi. Modeli FY11 e ka vetëm motorin origjinal, të cilin e ka huazuar ligjërisht nga Volvo.

Me 2.0 litra dhe katër cilindra, ky motor prodhon 235 kuaj fuqi. Kjo makinë, pritet të prezantohet në Kinë, brenda këtyre muajve.

I njëjti prodhues kinez, është duke punuar në makinën elektrike, me të cilën do të rivalizojë me Tesla Model 3. /Telegrafi/

Loading...